Home Jubileusz 50 - lecia

Jubileusz 50 - lecia szkoły

Email Drukuj PDF

Obchody Jubileuszu 50-lecia naszej szkoły rozpoczęły się 17 października od mszy świętej  o godz. 1000, której przewodniczył biskup Damian Muskus. Po uroczystym nabożeństwie wszyscy przemaszerowali przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej przed budynek nowo wybudowanej hali sportowej. Tutaj nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi przez Burmistrza Miasta, Dyrektora Szkoły, Biskupa i przedstawicielkę uczniów, a także poświęcenie murów i wmurowanie aktu erekcyjnego budowy hali.
W hali sportowej będącej dumą wszystkich Kalwarian, zgromadzonych witali: Burmistrz, p. Zbigniew Stradomski oraz Dyrektor naszej szkoły, p. Bożena Kołodziej. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych Gości, m. in. Małopolski Kurator Oświaty, p. Aleksander Palczewski, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty i Wychowania w Wadowicach, p. Elżbieta Kowalczyk,  Komendant Policji Powiatowej, Dyrektor Sanepidu, przedstawiciele Rady Miejskiej, sołtysi i przewodniczący rad osiedlowych, sponsorzy i darczyńcy, księża z kalwaryjskiej gminy, dyrektorzy MOPS-u, OASS-u, Biblioteki Publicznej i szkół  oraz przedszkoli  z gminy Kalwaria Zebrzydowska, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców, pracownicy Urzędu Miasta, a także wykonawcy inwestycji i inspektorzy nadzoru budowlanego. Przemawiali: Burmistrz Miasta, Dyrektor naszej szkoły, Małopolski Kurator Oświaty i przewodniczący Rady Miejskiej. Wszyscy z uwaga wysłuchali historii powstania hali sportowej. Inicjatywa społeczna narodziła się już w 1994 r., kiedy to mieszkańcy Kalwarii dostrzegli konieczność budowy takiego obiektu. Od inicjatywy do realizacji upłynęło dużo czasu, ale halę t wybudowano w bardzo szybkim tempie. Prace budowlane trwały od 30. 04. 2013 r. do 15. 10. 2014 r. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 5775000 zł. Hala ma wymiary 75x32 m, 1879 m kw. powierzchni, a widownię przewidziano dla 300 osób. Jednocześnie mogą w niej ćwiczyć 3 klasy, gdyż obiekt  można podzielić ruchomymi kotarami.
Następnie Burmistrz Miasta zaprezentował osiągnięcia sportowe uczniów, wręczył stypendia dla zasłużonych w dziedzinie sportu uczniów (gratulacje dla naszej uczennicy kl. III b gimnazjum, Karoliny Bieli, która występuje już w szermierczej kadrze narodowej). Natomiast  zasłużeni działacze sportowi z gminy zostali uhonorowani  statuetkami i dyplomami.
Nasza szkoła została przedstawiona w prezentacji  stworzonej z najlepszych uczniowskich prezentacji zgłoszonych do konkursu z okazji jubileuszu Szkoły. Wykorzystano prace: M. Ochman, G. Luby, K.Tomiak, G. Korzeniowskiej, M. Królikowskiej, M. Karelusa i G. Grodeckiego.
Okolicznościowy program artystyczny pt. „Rzecz o marzeniach” przygotowało koło teatralne pod kierunkiem p. B. Słoniny. Grzegorz  Grodecki w roli Ducha Oświaty ze znakomitą dykcją wprowadzał widzów w specyfikę nauczania od czasów starożytnych do współczesnych. Tłumaczył swemu koledze Mikołajowi Kowalskiemu (Mikołaj Karelus), że marzenia się spełniają i dobrze je mieć w każdym wieku. Dawid Kaźmierczak (odtwarzający rolę egipskiego ucznia ze starożytności )dostawał cięgi od swego nauczyciela (Wojciech Stradomski) za każdą złą odpowiedź. Następnie trzej żacy (Waldemar Pająk, Łukasz Bobek i Tomasz Pacut) przedstawili zebranym średniowieczny zwyczaj przekształcania beanusa (czyli osła) w pełnoprawnego ucznia. Gabriela Luba i Norbert Mazuga odtwarzający rolę uczniów zostali wyposażeni w charakterystyczne ośle uszy, aby widowisko trafiło do wyobraźni widzów. Oczywiście, nie mogło zabraknąć postaci Mikołaja Zebrzydowskiego (Maksymilian Wicher), który wraz ze swą żoną Dorotą (Dominika Bartoszek) witał przybyłych gości. Natomiast w programie  rozmawiając ze swym powiernikiem Strzałą (Konrad Stec) i wydając rozkazy słudze (Piotr Stawowy) przypomniał legendarne okoliczności powstania Klasztoru i Dróżek. Wszystkich rozweseliła scenka kabaretowa z podtekstem politycznym w świetnym wykonaniu Karoliny Żeglińskiej i Dominika Frosztęgi.
Jubileusz uświetnił także chór szkolny, który zaśpiewał m.in. piosenkę „50 lat minęło” na znaną melodię, ale do słów ułożonych przez opiekunkę chóru, p. R. Bielę.

Jubileusz 50-lecia szkoły w obiektywie G. Kierczak

Spotkania absolwentów

W sobotę, tj. 18.10. 2014 r. odbyły się w szkole spotkania Absolwentów przy kawie i cieście podawanym przez nasze uprzejme gimnazjalistki. Wszyscy mieli również okazję obejrzeć wystawę zdjęć i pamiątek zgromadzonych na górnym holu budynku gimnazjum.
Ponadto w hali sportowej tego dnia rozegrany został I Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta. Brały w nim udział cztery zespoły ze szkół gimnazjalnych. Nasze gimnazjum odniosło bezapelacyjne zwycięstwo, a drugie miejsce zajęli gimnazjaliści z Leńcz.  Zawody w przerwach między meczami  dodatkowo uatrakcyjniały występy zespołów tanecznych z Kalwarii Zebrzydowskiej i  Zebrzydowic.
Natomiast o 1800 rozpoczął się wielki bal jubileuszowy. Jak się bawiono?  Słowa tego nie oddadzą, dlatego lepiej obejrzeć zdjęcia.

 

 


Dzisiaj jest: Środa
23 Czerwca 2021
Dzień Ojca
Imieniny obchodzą
Agrypina, Albin, Bazyli, Józef, Piotr,
Prosper, Wanda, Zenon, Zenona

Do końca roku zostało 192 dni.
Zodiak: Rak